Music Lesson Fees

Home / Music Lesson Fees

Music Lesson Fees

4 Pack Lessons

Fee for One 4-Pack 30 min. Lessons (Any Start date between Sept.- June)

$22.50 x 4 – $90

Fee for One 4-Pack 45 min. Lessons (Any Start date between Sept.- June)

$33.74 x 4 = $134.96

Fee for One 4-Pack 60 min. Lessons (Any Start date between Sept.- June)

$45.00 x 4 – $180

******************************************************************************

8 pack Lessons

8 Pack – 30 minute Lessons (new private students only*)

25% Off Regular Price! 8 Pack Lesson Rate (8 – 30 min. lessons Regularly $180) *** Now (30 min. 8 Packs. $135 for 8 Lessons! ($16.87 per Lesson!!!)

8 Pack – 45 minute Lessons (new private students only*)

25% Off Regular Price! 8 Pack Lesson Rate (8 – 45 min. lessons Regularly $224.96) *** Now (45 min. 8 Packs. $168.72 for 8 Lessons! ($21.09 per Lesson!!!)

8 Pack – 60 minute Lessons (new private students only*)

25% Off Regular Price! 8 Pack Lesson Rate (4 – 60 min. lessons Regularly $360) *** Now (60 min. 8 Pack, $270 for 8 Lessons ($33.75 per Lesson!!!)

******************************************************************************

Continuing Student Discounts

8 Pack – 30 minute Lessons

(8 – 30 min. lessons $22.50 x 8 = $180 

8 Pack – 45 minute Lessons

(8 – 45 min. lessons $28.12 x 8 = $224.96) 

8-Pack – 60 minute Lessons

(8 – 60 min. lessons $45.00 x 8 = $360.00

Family Discounts

Family Discount of 50% for each individual family member with up to 2 additional members, after the first one registers at full price.

30 min. lessons for family of 2: ($22.50 + $11.25) $33.75 x 8 = $270, a family of 3 is ($33.75 + $11.25) = $45.00 x 8 lessons = $360)

45 min lessons for a family of 2: ($28.12 + $14.06 = $42.18 x 8 = $337.44. A family of 3 is ($42.18 + $14.06 = $56.24 x 8 lessons = $449.92).

60 min. lessons for family of 2: ($45 + $22.50 = $67.50 x 8 = $540). A family of 3 is ($67.50 + 22.50 = 90.00 x 8 lessons = $720).

******************************************************************************

10 – month lessons (30 min.) (Sept – June)

Get 5 lessons free! (45 lessons for the price of 40) Usually (45 x 22.50 = $1012.50) 

NOW $900 – Save $112.50!

10 – month lessons (45 min.) (Sept – June)

Get 5 lessons free! (45 lessons for the price of 40) Usually (45 x 28.12 = $1265.40) 

NOW $1124.80 – Save $140.60!

10 – month lessons (60 min.) (Sept – June)

Get 5 lessons free! (45 lessons for the price of 40) Usually ($45 x 45 = $2025) 

NOW $1800! – Save $425!

(Including makeups for Stat Holidays) except Christmas, Spring Break

******************************************************************************

8 – month Lessons (30 min.) (Nov. – June)

Get 3 lessons free! (35 lessons for the price of 32) Usually (35 x $22.50 = $787.50)  

NOW $720 – Save $67.50!

8 – month Lessons (45 min.) (Nov. – June)

Get 3 lessons free! (35 lessons for the price of 32) Usually (28.12 x 35 = $948.20)

NOW $899.84 – save $48.36!

8 – month Lessons (60 min.) (Nov. – June)

Get 3 lessons free! (35 lessons for the price of 32) Usually ($45 x 35 = $1575.00)

NOW $1440 – save $135.00!

(Including makeups for Stat Holidays) except Christmas, Spring Break

******************************************************************************

6 – months Lessons (30 min.) (Sept.- Feb. OR Jan. – June)

Get 2 lessons free! (26 lessons for the price of 24) Usually (26 x $22.50 = $585)  

NOW $540 – Save $45!

6 – months Lessons (45 min.) (Sept.- Feb. OR Jan. – June)

Get 2 lessons free! (26 lessons for the price of 24) Usually (26 x $28.12 = $731.12)  

NOW $674.88 – Save $56.24!

6 – months Lessons (60 min.) (Sept.- Feb. OR Jan. – June)

Get 2 lessons free! (26 lessons for the price of 24) Usually (26 x $45 = $1170)  

NOW $1080 – Save $90!

(Including makeups for Stat Holidays) except Christmas, Spring Break

******************************************************************************

3 months Lessons (30 min.)  (Sept.- Feb. OR Jan. – June) (13 lessons for the price of 12) Usually (13 x $22.50 = $292.50)

NOW $270.00 – Save $22.50

3 months Lessons (45 min.)  (Sept.- Feb. OR Jan. – June) (13 lessons for the price of 12) Usually 13 x $33.74 = $438.62

NOW $404.88 Save $33.74

3 months Lessons (60 min.)  (Sept.- Feb. OR Jan. – June) (13 lessons for the price of 12) Usually 13 x $45 = $585

NOW $540 Save $45.00

(Including makeups for Stat Holidays) except Christmas, Spring Break